13/08/2019 מאת: ירון לוי

כמעט לכל עסק יש רואה חשבון אשר מטפל בענייניו מול רשויות המס. ואולם, אצל רבים וטובים קיים בלבול לגבי תפקידו, והם סבורים שרואה החשבון גם מסייע להם בדרכים כאלו ואחרות לשמור על עסק מבוסס, יציב, וצומח, ועוזר להם להתקדם, לשגשג ולהגדיל רווח. אין ספק כי רואה החשבון הוא דמות חשובה ומעניק שירות חיוני שאין לוותר עליו. ואולם, אין זה בכלל מתפקידו לקדם אתכם ולשמור על הכיוון הנכון לעסק. כאן נכנס לתמונה יועץ עסקי, אשר גם שירותיו קשורים הדוקות בפן הפיננסי של העסק (והיבטים רבים נוספים), אולם מדובר בשירות ובבעל מקצוע השונים באופן מהותית מראיית חשבון.

מיהו רואה חשבון בישראל

רואה חשבון הוא קודם כל מי שהוסמך לעסוק במקצועו וקיבל רישיון מטעם מועדת רואי החשבון בישראל. לשם כך עליו לסיים תואר ראשון במוסד אקדמי מוכר, כגון אוניברסיטה או מכללה, וכמו כן לסיים שתי שנות התמחות במשרד רואי חשבון. מעבר לכך, עליו לעמוד כמובן בכל המטלות האקדמיות לקבלת התואר, ולעבור בהצלחה את הבחינות של לשכת רואי החשבון. במהלך לימודיו רוכש רואה החשבון ידע בלתי מבוטל בחשבונאות, מימון ומיסים, ולא פעם הלימודים משולבים בתחומים רלוונטיים כמו מנהל עסקים וכלכלה. 

עם הכשרתו, הידע שלו ורישיונו יכול רואה החשבון לעסוק במגוון תפקידים, ובעיקר הוא אמון על ביצוע ביקורת חשבונאית לעסקים, חברות וארגונים – בין אם הוא עובד כשכיר במשרד לראיית חשבון, בין אם הוא מייסד או שותף במשרד משלו, ובין אם הוא מועסק על ידי החברה או הארגון המסוים באופן ישיר. 

רואה החשבון והעסק שלכם

בתמצית, תפקידו העיקרי של רואה החשבון הוא לטפל בכל הקשור לנושאי המיסוי של העסק מול מס ההכנסה ומע"מ. במידה שמדובר בבעל מקצוע טוב ורציני הוא עשוי להועיל מאוד לעסק על ידי הקטנת חבויות המס שלו, כאשר החיסכון בהחלט יכול להגיע לסכומים נכבדים – אפילו לעשרות אלפי שקלים בשנה בהתאם להיקף המחזור, אופי הפעילות ויכולותיו שלרואה החשבון. כמובן, רואה החשבון דואג לכך שכל התנהלות העסק מול רשות המיסים על שלוחותיה תהיה תקנית וחוקית, מבלי שבעל העסק ייאלץ לשאת בקנסות, סנקציות, לעמוד בפני חקירות ואף בהאשמות פליליות.

מעבר כך, רואה החשבון הוא מי שמוציא לעסק בכל מספר חודשים דוחות כלכליים, ובעיקר מדובר בדוח רווח והפסד המפרט את הרווח הגולמי, התפעולי והנקי לתקופה האמורה. מדוח זה ניתן להסיק מספר מסקנות לגבי פעילותו ומצבו הפיננסי של העסק. בעיקרון, ככל שמדובר ברואה חשבון טוב ורציני, כלומר בעל ידע וניסיון, שהינו זמין עבור בעל העסק ומכיר את מה שקורה בו מהפן הפיננסי, כך הוא יכול להביא תרומה יותר משמעותית. ואולם, בדברים האמורים לעיל מתמצה תפקידו של רואה החשבון, וגם אם הוא בעל מקצוע מעולה אין באפשרותו, ביכולתו או מתפקידו לספק את שירותיו של יועץ עסקי. 

ומיהו יועץ עסקי?

באופן כללי, יועץ עסקי הוא מי שמספק שירותי ייעוץ הקשורים לתכנון פעילות עסקית, ליווי שלה וקביעת מדיניות. שלושת הפרמטרים שצריך לחפש אצל יועץ עסקי טוב הינם:

  • השכלה אקדמית כלכלית – כדאי מאוד שליועץ העסקי תהיה השכלה אקדמית נרחבת בתחומי הכלכלה, העסקים והמנהל. זאת מאחר שכמעט כל תחום בו עוסק השירות, וכן השורה התחתונה של הייעוץ, מכוונים אל השלכות ומטרות פיננסיות.
  • ניסיון – כמו בכל תחום, גם כאן ישנה חשיבות גדולה לניסיונו של בעל המקצוע. מדובר קודם כל בניסיון בתור מנהל עסקים בשטח, המבין היטב את המצבים, הצרכים והאילוצים שעימם מתמודד בעל עסק. שנית, מדובר בניסיון בייעוץ לעסקים, שככל שהוא גדול יותר כך עולה יכולתו של היועץ לתת פתרונות למצבים מורכבים, וכן עולה הסיכוי שכבר ייעץ לעסקים מתחום הפעילות הרלוונטי ובמצב הרלוונטי שעימו הם מתמודדים.
  • תקשורת טובה – כפי שנראה מייד, יועץ עסקי מלווה את בעל העסק לאורך תקופה ועשוי להיות מעורב במספר שינויים שיתחוללו בעסק. לכן, חשוב לשים לב לאיכות התקשורת שלכם עם בעל המקצוע, והיכולת לעבוד בגובה העיניים ובשיתוף פעולה פורה.

יועץ עסקי והעסק שלכם

בתמצית, התפקיד של יועץ עסקי הינו ללוות את בעלי העסק להצלחה כלכלית, וזאת באמצעות הגדלה של הרווחיות ואף המחזור. מדובר בתהליך שבהחלט יכול לעזור לעסק לצאת מתקופה של תקיעות ומשבר, והוא מתאים לקשת רחבה של מצבים ושלבים נוספים בחיי העסק – החל בגיוס משקיעים וקבלת הלוואות, דרך שינויים באופי ובהיקף הפעילות, ועד לעסקים המצויים בתקופה טובה ומעוניינים לנצל את המומנטום ולהתרחב. בכל מקרה, מדובר בתהליך הנפרש על פני תקופה מסוימת, במהלכו היועץ העסקי בוחן ביחד עם בעל העסק את ההיבטים השונים, כמו רווחיות של מוצרים ופרויקטים שונים, דוחות כלכליים, התוכנית העסקית, התקשרויות עסקיות, שיווק ומכירות, יעילות של יחידות ומחלקות שונות, וכדומה.

בתוך כך, היועץ העסקי מביא הרבה ערך מוסף בדמות המלצות ותובנות לשיפור והתייעלות במגוון תחומים, למשל בבניית אסטרטגיה עסקית, פיתוח של תחום השיווק והמכירות, שיפור כישורי הניהול, פיתוח עסקי, גיוס עובדים ועוד. בעבודה משותפת עם בעל העסק, מביא היועץ העסקי פרספקטיבה חדשה, מקצועית ואובייקטיבית על מה שקורה בעסק, מנתח את הפעילות על פי סולם רווחיות אמיתית, וכן מציע ומלווה שינויים שמכוונים את העסק לצמיחה.

הבדל מהותי בין רואה חשבון ליועץ עסקי

כפי שראינו, רואה החשבון אינו אמור, אינו יכול וגם אינו מבצע חקירה מעמיקה של העסק מבחינת הכנסות, הוצאות ודרכי התנהלות. הוא אינו יכול לעזור בהתוויית הפתרונות והדרך הנכונה לסוגיות כמו קשיים כלכליים, יציאה עם מוצר חדש, התרחבות וצמיחה, הכנסת שותף וכיוצא בזאת. מובן מאיליו שהוא גם אינו בונה תוכנית עסקית, שהינה היסוד והבסיס להתנהלות השוטפת ולביצוע מכוון צעדים בעסק. 

במילים אחרות, מידת המעורבות של רואה החשבון בעסק היא נמוכה בהרבה מזו של היועץ העסקי, שממש נכנס אל לב העסק, מתייחס ומסייע לשיפור כלל הסוגיות, ובאמת יכול לעזור בהגדלת הרווחיות ובשמירה על הצלחה ושגשוג לאורך זמן. יתרה מכך, היועץ העסקי מסוגל להוציא תחת ידיו דוחות כלכליים שהינם הרבה יותר נכונים ומדויקים לצרכי בעלי העסק מאלו של רואה החשבון. בניגוד לדוחות של רואה החשבון, הדוחות של היועץ העסקי הינם מובנים וברורים, מתייחסים אל מה שקורה בעסק בזמן אמת, ומביאים את הנתונים שבאמת רלוונטיים ומועילים להבנת והתוויית הפעילות השוטפת. 

יש לציין כי דוחות אלו בפרט, ושירותיו של היועץ העסקי בכלל, אינם באים להחליף את שירותי רואה החשבון.

לפרטים נוספים בנושא ולקביעת פגישת ייעוץ ללא עלות וללא התחייבות, פנו אלינו בטלפון 035377088 או בווטס אפ או בהודעה.