29/01/2020 מאת: ירון לוי

ניכיון צ'קים הוא פרוצדורה מקובלת מאוד במשק המקומי, אשר לא מעט בעלי עסקים מסתמכים עליה לצורך שמירה על תזרים המזומנים. ואולם, אם אתם מתלבטים אם כדאי לנכות צ'קים או לקחת הלוואה, חשוב שתדעו שלניכיון צ'קים יש כמה חסרונות, ההופכים לא פעם את הבחירה בנטילת הלוואה לצעד נכון יותר.

מדוע צריך ניכיון צ'קים?

בעיקרון, ניכיון צ'קים בא לענות על בעיה מוכרת ונפוצה במשק המקומי. מדובר בלקוחות המעדיפים ואף דורשים לשלם לבעל העסק בתשלומים דחויים באמצעות צ'ק דחוי (למשל שוטף פלוס שישים ולפעמים יותר מכך). יש גם העושים זאת באמצעו תשלומי אשראי דחויים וקיימת גם אפשרות לניכיון כרטיסי אשראי, אולם למען הבהירות והנוחות נתייחס במאמר זה לניכיון צ'קים. הבעיה עם התנהלות זו של צ'קים דחויים היא כמובן ההכבדה על תזרים המזומנים של העסק. אכן, עסקים רבים בישראל סובלים מתזרים מזומנים שלילי, וזאת אפילו אם השורה התחתונה שלהם חיובית.

אכן, דוח רווח והפסד של רואה החשבון יכול להצביע על מצב סביר, מאוזן או אף שפיר למדי, אולם התזרים דווקא שלילי ויותר בעיות ומכשולים פיננסיים חמורים מבחינת ההתנהלות השוטפת. לו כל הלקוחות היו משלמים במועד המכירה לא הייתה נוצרת בעיה זו, אולם לצערנו זהו המצב במשק הישראלי, ובשלב זה יש לחפש פתרונות שיכולים להגיע מכמה כיוונים, למשל ביצוע שינויים במערך ובמדיניות הגבייה של העסק, או שינויים הקשורים להוצאות העסק, אולם כאן נתמקד באפשרות של ניכיון צ'קים אל מול נטילת הלוואה.

אז מה זה ניכיון צ'קים?

ניכיון צ'קים מאפשר לכם בתור בעלי העסק ליצור קשר הרבה יותר ישיר ומהיר בין מועד המכירה ומועד כניסת הכסף לחשבון הבנק (יש לציין כי את הניכיון מציעות גם חברות חוץ בנקאיות המקבלות רישיון לכך). זאת אומרת שהבנק לוקח מכם את הצ'ק הדחוי שקיבלתם מלקוח מסוים, או מספר צ'קים שאתם מגישים בו זמנית, ומעביר אליכם את הסכום המצטבר בתשלום אחד כאשר אתם קובעים את המועד הנוח לכם להעברת הכסף לחשבון. אין ספק שמדובר במהלך התורם לשקט תעשייתי בכל הקשור לשמירה על תזרים מזומנים חיובי, וגם מוריד מכם לעיתים את הנטל הכרוך ברדיפה אחרי לקוחות מסוימים על מנת לגבות מהם את התשלומים.

בעיקרון, מדובר בתהליך פשוט למדי המבוצע מול הבנק. הוא כרוך בהעברה של הצ'קים הדחויים עם בקשה לניכיון, כאשר מרבית הבנק אפילו לא דורשים כיום שתגיעו לסניף וניתן לעשות זאת באמצעים אלקטרוניים. לאחר שהבנק מוודא כי מדובר בצ'קים תקינים אתם סוגרים איתו על גובה הריבית שהבנק ינכה מהתשלום המגיע לכם (בנושא זה עוד נעסוק בהמשך), ולאחר מכן הכסף עובר לחשבון בתשלום אחד. כאמור, תהליך דומה ניתן גם לבצע עם כרטיסי אשראי.

אכן, ישנם יתרונות לניכיון צ'קים וזו אינה בהכרח בחירה לא טובה. הוא יוצר יותר סדר בניהול הפיננסי של העסק שלא צריך להתנהל עם המבט קדימה לחודשיים או השלושה הבאים. כמו כן, אתם מקבלים לחשבון כסף נזיל ונמנעים מפגיעה במסגרת האשראי, על כל המשתמע מכך מהיחסים מול הבנק. וכמובן שתזרים חיובי מקטין את הדאגות בנוגע לחשבון הבנק, ומאפשר לנהל ולתפעל את העסק בצורה נכונה ואפקטיבית – החל בתשלום המשכורות, דרך התשלומים לספקים, ועד לביצוע מהלכים כגון מתן הנחות ללקוחות ויציאה במבצעים. יחד עם זאת, כפי שנראה כעת, ניכיון צ'קים גם מגיע עם כמה חסרונות בולטים.

מהם החסרונות של ניכיון צ'קים?

כאמור, ניכיון צ'קים אינו בהכרח הבחירה הנכונה לטיפול בעיית תזרים המזומנים הנובעת מתשלומים דחויים. זאת לאור מספר חסרונות של התנהלות כזו שחשוב להכיר. ראשית, יש לזכור כי לא על כל הצ'קים ניתן בכלל לקבל ניכיון, מפני שקיימים מספר תנאים מצטברים שצריך לעמוד בכולם. כך למשל, ישנן מגבלות משתנות בין הבנקים לגבי תאריך הפירעון של הצ'ק, שיכול לעמוד לעיתים על שלושה או שישה חודשים לכל המאוחר. כמו כן, הצ'ק חייב להיות ממולא באופן נכון וראוי לא טעויות בפרטי הסכומים והתאריך שציין הלקוח, והוא גם צריך להיות צ'ק בר הסבה שאותו הבנק יכול להחזיק כחוק ולהשתמש בו בתור בטוחה. מעבר לכך, יש לזכור כי הניכיון אפשרי רק ללקוחות שהבנק אישר להם הקצאת מסגרת אשראי לצורך העניין, והדבר כרוך גם באישור למסירת פרטים הנוגעים לחשבון העסק שלכם אל הבנק שמולו אתם מבצעים את הניכיון.

שנית, ההתנהלות הכללית וההסתמכות בשוטף על ניכיון צ'קים אינה יוצרת בהכרח את אותו "שקט תעשייתי" שעליו דובר לעיל. למעשה, התנהלות זו גם מכניסה את בעל העסק לתוך מערכת לחצים, הנובעת מכך שכל הזמן חייבים לגבות צ'קים מהלקוחות. יש בנוהל הזה טעם לפגם מבחינת הלקוח שכן הוא מייצר עליו לחץ, ומצד שני נוצרת תלות קבועה בצ'קים שלו ומכאן נוצרות בעיות חדשות. למשל, אם בתקופה מסוימת הלקוח אינו פנוי, ואפילו מהסיבה הפרוזאית של מחלה של בעל ההרשאה לחתימה על צ'קים, הרי שאתם נשארים עם בעיה בתזרים המזומנים. ככל שאתם פועלים מול יותר לקוחות בשיטה זו, כך גדלה ההשקעה והטרדה הכרוכה בהתעסקות עם הצ'קים, ומאידך – ככל שאתם מסתמכים על לקוח אחד גדול כך גדלה התלות בו וההשלכה על תזרים המזומנים במידה שאינו פנוי להעביר את הצ'ק.

למעשה, כאשר משווים בין ניכיון צ'קים לבין נטילת הלוואה, רואים שהניכיון הוא למעשה סוג של הלוואה. נכון, יש לו יתרונות מבחינת פשטות הפרוצדורה (למשל, לא צריך להגיש לבנק תוכנית עסקית, ואילו הצ'קים שמגישים לניכיון משמשים כבטוחות – לעומת הבטוחות שצריך להעמיד בהלוואה). בנוסף, גם בהלוואות וגם בניכיון צ'קים הבנק לוקח עמלות וריביות. וכאן אנו מגיעים לחיסרון נוסף של ניכיון צ'קים בהשוואה להלוואה, והוא שבשורה התחתונה אתם מקבלים פחות כסף. מבלי להיכנס למתמטיקה מסובכת, נסביר שבהלוואה הריבית נגבית בהדרגה לאור הסכום הנותר להחזר, שעם הזמן הולך ופוחת, כך שבכל החזר אתם גם משלמים פחות מבחינת הריבית. לעומת זאת, בניכיון צ'קים גובים את העמלות והריביות מראש, כלומר הריבית יורדת על כל הסכום, והמשמעות היא שקיבלתם לחשבון פחות כסף על הצ'קים ממה שהייתם יכולים לקבל על הלוואה באותו ההיקף. מאידך, ראוי לציין כי ממש כמו בהלוואות, גם בכל הקשור לניכיון צ'קים ניתן ורצוי לבצע משא ומתן מול הבנק על גובה הריבית, ובמידה ואינכם יודעים כיצד לגשת לנושא כדאי להתייעץ עם יועץ עסקי.

מעבר לכך, בניכיון צ'קים יכולות להיות מגבלות נוספות שראוי להכיר ולזכור. למשל, הבנק בהחלט יכול לדרוש העמדת בטוחות בדמות צ'קים נוספים שאינם מיועדים לניכיון, כך שבמידה שהצ'ק הדחוי לא יהיה ניתן לגבייה הבנק עלול לגבות את הבטוחה. כמו כן, הבנקים נוטים להגביל את הסכום הניתן לגבייה בצ'ק אחד, שאינו יכול לעלות על גובה מסוים בהשוואה למסגרת ניכיון הצ'קים שאושרה.

אז ניכיון צ'קים או הלוואה?

אין ספק כי ניכיון צ'קים יכול לתת מענה טוב לבעיות בתזרים ולמצבים מסוימים שאליהם נקלע העסק. לדוגמא, ייתכן בהחלט מצב בו עם הזמן העסק גדל ומתרחב ואיתו גם כמות החייבים, ואילו הבנק מסרב לתת הלוואה. במקרה זה ניכיון צ'קים יהיה פתרון בלית ברירה. כמו כן, ייתכן מצב שבו בעל העסק צריך פתרון נקודתי למימון של עסקה גדולה, שעליה הוא מחזיק ביד צ'ק דחוי – וכאן ניכיון צ'קים יספק מענה אפשרי. יחד עם זאת, מבחינה פתרון שוטף ניכיון צ'קים אינו נכון יותר מנטילת הלוואה וזאת לאור הסיבות שצוינו: פחות כסף ביד על צ'ק לעומת הלוואה באותו סכום ובאותה ריבית, מגבלות על הצ'קים שניתן לנכות, ויותר תלות והתעסקות בנושא הצ'קים מול לקוחות.

קבלת ייעוץ עסקי בנושא

אם אתם מתלבטים לגבי נטילת הלוואה, ניכיון צ'קים וסוגיות נוספות הקשורות לניהול הפיננסי של העסק, קבלת ייעוץ עסקי יכולה לעזור מאוד בקבלת ההחלטות הנכונות, ובשיפור מצב תזרים המזומנים שלכם. כך למשל, יועץ כלכלי יבצע סקירה של הדוחות הפיננסיים שמוציא רואה החשבון שלכם, יוצא במידת הצורך דוחות כלכליים מדויקים משלו, ויסקור שורה ארוכה של היבטים (מוצרים, שירותים, עלויות ייצור, הלוואת קיימות, תקורות וכדומה) מהפן הפיננסי. היועץ גם יעזור לכם להבין היטב את המצב הכלכלי של העסק לאשורו, ינחה אתכם להתנהלות פיננסית נכונה ומוקפדת בשוטף, וגם יעזור להבין את הבעד ואת הנגד של האפשרויות הפתוחות בפניכם, והתאמתן הספציפית לעסק ולמצבו הנוכחי. כמו כן, במידת הצורך יכול יועץ עסקי מיומן לסייע בהגשת בקשה להלוואה מהבנק, או במחזור של הלוואה קיימת, לרבות בניית תוכנית עסקית שתוביל לאישור הלוואה חדשה בתנאים מיטביים ונוחים עבור העסק.

לפרטים נוספים בנושא ולקביעת פגישת ייעוץ ללא התחייבות, פנו אלינו בטלפון 035377088 או בווטס אפ או בהודעה.