23/06/2019 מאת: ירון לוי

הכנסת משקיע לעסק היא מהלך משמעותי המצריך בדיקה מעמיקה, מחשבה מרובה והתנהלות נכונה. לעיתים קרובות מביא המשקיע תרומה נחוצה מהפן הפיננסי כאשר ההון שלו משמש לצרכי התרחבות, לפתרון בעיה כלכלית שעימה העסק מתמודד, או במקרה של עסק חדש – את ההון הדרוש להקמה, תקופת ההרצה וכיוצא בזאת.

בנוסף, ישנם סוגים שונים של התקשרויות עם משקיעים, החל במשקיע שכמעט אינו מעורב בהתנהלות השוטפת של העסק, ועד למשקיע המהווה למעשה שותף מלא בעסק על כל המשתמע מכך מבחינה קבלת ההחלטות והניהול ביום יום. במקרה זה, המשקיע יכול להביא עימו ידע נחוץ בתחום הטכני, הניהולי, השיווקי וכדומה – ובכך לשפר, לייעל ולקדם היבטים חשובים של העסק. כמו כן, הוא עשוי להביא עימו קשרים עסקיים שיעזרו להגדיל את כמות הלקוחות והפרויקטים, ולהרחיב את הפעילות ואת המחזור.

יחד עם זאת, התקשרות והתנהלות עם משקיעים אינה חפה מחסרונות ובעיות, למשל התקשרות שבסופו של יום מסתברת כבלתי כדאית מבחינה כלכלית, חילוקי דעת ברמה האסטרטגית או השוטפת, עצירת רעיונות, סכסוכים ועוד. על כן, אל הכנסת משקיע לעסק יש להתייחס במלוא הרצינות ובהחלט רצוי לבצע את המהלך ביחד עם יועץ עסקי מיומן שמלווה אותו.

חושבים להכניס משקיע

המדריך להכנסת משקיע לעסק הכנסת משקיע פיננסי לעסק קיים מתבקשת לרוב כשרוצים לבצע מהלכי התרחבות המצריכים מקור מימון, או כשישנן בעיות כלכליות מסוימות. יחד עם זאת, עוד לפני שמכניסים משקיע חשוב לפנות אל יועץ עסקי שיבצע בדיקה מעמיקה בעסק, העשויה לגלות כי הכנסת משקיע איננה הצעד הנכון ביותר בעת הנוכחית. לדוגמא, ייתכן שיימצא כי מעבר להתנהלות פיננסית נכונה ומקצועית בעסק יביא למימוש מלא יותר של הפוטנציאל, מה שייתר את הצורך בהכנסת משקיע על כך המורכבויות המשתמעות מכך. בנוסף, היועץ העסקי יצביע על נקודות חלשות או בעיות אחרות בעסק ועל דרכי פתרון נכונות וישימות, כאשר התוכנית העסקית מביא למצב טוב בהרבה – למשל שיפור במצב הכלכלי המאפשר לבצע התרחבות מבלי להכניס משקיע או לפנות לבנק לקבלת הלוואה.

בהנחה שהולכים על משקיע

אם כבר מחליטים להכניס משקיע יש לתת את הדעת על מספר היבטים וצעדים מתבקשים, וכאמור חשוב לבצע את המהלך בליווי של יועץ עסקי. ראשית, יש להבין מהי הסיבה בגינה מחפשים משקיע ומכאן מה אנחנו בעצם מחפשים – הן ברמת ההון שאנו מעוניינים לגייס, והן מבחינת סוג המשקיע ומידת המעורבות שלו בעסק. בנוסף, עלינו להחליט מה מציעים למשקיע – האם את השליטה בעסק? כמות מסוימת של אחוזי בעלות? בכמה אנו מתמחרים את העסק ומכאן את האחוזים המוצעים? האם מדובר ברווחים שיופקו מהפעילות העסקית בעתיד או גם ברווחים שכבר קיימים?

לאחר מכן, הגיע הזמן להתחיל לחפש משקיעים העונים לקריטריונים שהגדרנו. את הבדיקה חשוב לבצע באופן דיסקרטי ולעיתים אפילו להשתמש בצד שלישי, על מנת שפרטים רגישים על העסק ועל חיפוש המשקיע לא יגיעו לאוזניים לא נכונות. בתוך כך, יש לבצע בדיקה מעמיקה אודותיהם, למשל מבחינת השקעות קודמות, ניסיון ניהולי ותפקידים שמילאו, הצלחות וכישלונות, מוניטין בתחום, ידע אמיתי ומשמעותי בתחומים רלוונטיים וכדומה. במידה שאיתרנו אנשים כאלו זה הזמן להתחיל לעניין אותם בעסק באמצעות תוכנית עסקית.

תוכנית עסקית למשקיע

בניגוד לתוכנית עסקית שכותבים לבנק או לקרן להלוואות בערבות מדינה, תוכנית עסקית למשקיע אנו כותבים לאדם שייתכן שימלא תפקיד מהותי בעסק. מצד שני, נכון להיום הוא לא מכיר את העסק ולכן חשוב שיבין את המצב באופן ברור ומפורט כדי שיוכל לקבל החלטה מושכלת ונכונה. אם ההחלטה תהיה ללכת על ההשקעה כבר יהיו למשקיע הנתונים הדרושים להמשך הפעילות.

לא ניכנס כאן אל כל הסעיפים של תוכנית עסקית למשקיעים, ומי שמעוניין במידע נוסף יכול לקבלו בדף הרלוונטי באתר. מה שכן חשוב לציין, הוא שהתוכנית העסקית צריכה לשמור על איזון נכון בין הצגה חיובית ומדויקת. כלומר, מצד אחד אנו מעוניינים בהון של המשקיע ולכן שואפים להציג את הפעילות הנוכחית ואת ההערכות העתידיות באופן חיובי ומשכנע. מצד שני, אנו חייבים להציג נתונים מדויקים ולשמור על גישה ריאלית. מלבד העניין המוסרי, אין שום טעם להציג בפני משקיעים תוכנית שאינה כנה, או מייפה יתר על המידה את המציאות, מפני שאם המשקיע יחליט להיכנס הוא בכל מקרה ייתקל במציאות בשלב זה או אחר. פערים בין ההצגה בתוכנית ובין המציאות בפועל עלולים להוביל למפח נפש מצד המשקיע, לסכסוכים ולסיבוכים ארוכים ויקרים שרק יפגעו בסופו של דבר בשני הצדדים.

מעבר לכך, נציין שאחד הסעיפים שחשוב במיוחד להרחיב בהם בתוכנית העסקית למשקיע הוא תיאור של השוק והמתחרים. בעוד שבעל העסק חי ונושם את התחום, ייתכן שמשקיע עושה בו צעדים ראשוניים בלבד ולכן חשוב להציג הפני תמונה ברורה, מובנת ומפורטת של השוק. בין היתר יש לכתוב על המתחרים, האסטרטגיות שלהם, נקודות כוח ותורפה שלהם, ולהמשיך מעבר למתחרים הקרובים אל סקירה מקיפה של השוק בתקופה הרלוונטית.

השלבים הבאים

בהנחה שיש עניין אמיתי מצד המשקיע זה הזמן להיכנס למשא ומתן, כאשר כל צד מנסה לקדם את האינטרסים שלו – וגם בנושא זה חשוב שילווה אתכם יועץ עסקי. מצד אחד עשיתם את הבדיקות שלכם וראיתם שאתם מעוניינים במשקיע הזה – אם בגלל הגב הכלכלי שלו, היכולת לתקשר ולהתנהל מולו בצורה טובה, הניסיון והערך המוסף שהוא יכול להביא. מצד שני, ברור שהעסקה צריכה להיות כדאית ומשתלמת עבורכם בסופו של יום.

לבסוף, יש להגיע אל השלב בו נכנסים לתמונה עורכי הדין. קיימים הסכמים משפטיים המגדירים את התפקידים, את דרכי קבלת ההחלטות, את ההתנהלות הכללית מול המשקיע וכדומה – ויש לערכם תוך קבלת ייעוץ מקצועי מיועץ עסקי מיומן, ובשיתוף עורכי דין מטעמכם ומטעם המשקיע.

לפרטים נוספים בנושא ולקביעת פגישת ייעוץ ללא עלות וללא התחייבות, פנו אלינו בטלפון 035377088 או בווטס אפ או בהודעה.