06/05/2018 מאת: ירון לוי

עבור רוב בעלי העסקים הקמת עסק חדש היא כניסה לטריטוריה לא מוכרת. על בעל עסק יש חבויות משפטיות וכלכליות ששכירים לא מכירים ולא מתמודדים איתם.

בתהליך הקמת העסק תצטרך להתמודד עם נושאים משפטיים שונים – חוזים, מוניציפליים, רגולטוריים ועוד, שדרך ההתמודדות שלך איתם תשפיע על עלויות שלב הרצת העסק. הנה כמה טיפים לפתיחת עסק שיעזרו לך להמנע מהטעויות המשפטיות היקרות והנפוצות שיזמים עושים.

עושה שותפות? אל תוותר על הסכם שותפים

פותח עסק חדש? 4 עצות משפטיות (ועוד עצת זהב) שיחסכו לך עשרות אלפי שקלים בעת הקמת העסק ניתן לבחור בין חברה בע"מ לבין עוסק מורשה, וכן להחליט בכל אחת מן האפשרויות האם העסק ינוהל על ידי בעלים יחיד או בפורמט של שותפות. כל אפשרות כזו נקראת ישות משפטית, ולכל ישות משפטית יש השלכות שונות מבחינת החוק: בין עוסק מורשה לבעלי העסק קיימת זהות ובמקרה בו לעסק יש קשיים כלכליים או התחייבויות הם חלים על בעליו.

מנגד, חברה בע"מ היא ישות נפרדת מבעליה וחלים עליה חובות משפטיות שונות בתכלית, הכוללים רישום ברשם החברות, עריכת תקנון חברה, וכו'.

במקרה של שותפות, חשוב להגדיר הסכם שותפים ואת הסכם המייסדים של החברה הכוללים את תחומי האחריות של כל אחד מהשותפים, את חלוקת הרווחים ביניהם, מה יקרה במצב בו הם מחליטים לפרק את השותפות, ומי לוקח במקרה כזה את נכסי החברה השונים (החל משם העסק והדומיין של החברה, וכלה באיך מחלקים את הרווחים).

חפש עורך דין מקרקעין שמבין בנדל"ן מסחרי, ארנונה, תכנון ובנייה ורישיון עסק

פותח עסק חדש? 4 עצות משפטיות (ועוד עצת זהב) שיחסכו לך עשרות אלפי שקלים שכירת נכס עסקי או קנייתו היא אחד הצמתים המכריעים מבחינה כלכלית ומשפטית בעת פתיחת עסק חדש. חוץ ממציאת השילוב הנכון בין לוקיישן ומחיר, חשוב למצוא גם מקום שעומד במספר דרישות מפתח מרכזיות לעסק המתהווה: עמידה בדרישות רישוי עסקים עבור סוג העסק אותו אתה עומד להקים, בדיקה שהמבנה בו מצוי העסק אינו סובל מליקויי תכנון ובנייה, ואף בדיקת החלוקה הפנימית של המבנה לצורך הערכת סיווגי הארנונה של החלקים השונים.

מומלץ מאד להתייעץ עם עורך דין מקרקעין בעל ניסיון וידע בנדל"ן מסחרי לפני ביצוע העסקה, שכן בחירת נכס לא מתאים יכולה להחיל על העסק עלויות נלוות של עשרות אלפי שקלים, כתוצאה מסיווגי ארנונה גבוהים, התמודדות עם צווים שעניינם אי עמידה בחוקי התכנון והבנייה, או אפילו אי קבלת רישיון עסק או איבודו כתוצאה מבעיית תכנון ובנייה או אי התאמה של המבנה לדרישות הרישיון.

דאג להסכמים עם ספקים, לקוחות ועובדים שמותאמים לך

פותח עסק חדש? 4 עצות משפטיות (ועוד עצת זהב) שיחסכו לך עשרות אלפי שקלים נכון, אפשר להוריד מהרשת הסכמי התקשרות עם עובדים וספקים, בדיוק כמו שאפשר להוריד מהרשת תוכנית עסקית. אבל בשני המקרים התוצרים שתקבל לא באמת מתאימים לך, ולא ישרתו אותך כמו שצריך. הסכמים וחוזים הם כלים שנועדו לשרת אותך ואת העסק שלך הם נועדו להגן עליך בהתקשרויות מול ספקים, לקוחות ועובדים, ולכן עליהם לכלול את הניואנסים שחשובים לך.

כמעט אין עסק שלא מגיע בשלב כלשהו לבית משפט, וככלל בתי המשפט נוטים להיות לטובת העובדים והצרכן. הדרך שלך למנוע מעצמך טרחה ועוגמת נפש היא ליצור חוזים ברורים ומדוייקים. ככל שהחוזים שלך יהיו נהירים ומותאמים לצרכיך יותר, כך תבזבז פחות זמן על הסתבכויות משפטיות שמקורן בהתפלפלויות על פרשנויות על משפטים המופיעים בחוזה, ותוכל לפנות יותר מזמנך להשקעה בעסק שלך. חוזים הם לרוב השקעה חד פעמית, שמספקת לך הגנה לאורך שנים, ולכן שווה לפנות לעורך דין שיכתוב אותם בהתאמה עבורך.

בדוק האם אתה זכאי לקבלת סיווג ארנונה מופחת

פותח עסק חדש? 4 עצות משפטיות (ועוד עצת זהב) שיחסכו לך עשרות אלפי שקלים הפער בין סיווגי הארנונה השונים יכול להגיע אפילו למאות שקלים למ"ר. כך למשל המקרה, אם אתה מחזיק מחסנים אך לא קיבלתם עבורם את הסיווג הזה, או במקרה בו העסק שפתחת יכול להחשב כבית תוכנה או בית מלאכה.

עבור עסק קטן בתחילת דרכו, שינוי סיווג ארנונה יכול לסייע בהקלה על תזרים המזומנים של העסק משמעותית, ולכן חשוב להתייעץ עם עורך דין ארנונה ולבחון האם אתה זכאי לסיווג מופחת. על אף שקיים פיתוי רב לבצע את התהליך לבד כדי לחסוך עלויות, ההמלצה היא לתת למומחים לעשות את העבודה.

העיריות לא מחלקות הקלות בארנונה בנדיבות ובקלות, והסיכוי לקבל אותן בסיועו של עורך דין גדל משמעותית. מכיוון שבאחוז לא מבוטל מהמקרים נדרשות פעולות המשך – השגות, עררים ועתירות מנהליות, המחייבות גם כך את מעורבותו של עורך דין ארנונה, ההמלצה היא להתחיל מראש את התהליך עם עורך הדין, על מנת למנוע הגשת מידע שעלול לפגוע בתיק בהמשך.

לא כל עורך דין טוב מספיק לעסק שלך

פותח עסק חדש? 4 עצות משפטיות (ועוד עצת זהב) שיחסכו לך עשרות אלפי שקלים בישראל יש לא מעט עורכי דין, וכנראה שאתה מכיר עו"ד או שניים מהמעגל החברתי שלך. אבל כשמדובר בעסק שלך, היכרות אישית זה לא מספיק. כמו ברפואה, גם בעריכת דין יש התמחויות. ואם לא היית הולך לחבר גניקולוג כדי לטפל בבעיות גב, אל תפנה לעורך דין שאינו מתמחה בעסקים כדי לטפל בעסק שלך. ייתכן שהוא עושה עסקאות מכר על הדרך, או אולי זוכר משהו מהתקופה שהוא למד בה לבחינות הלשכה, אבל זה לא תחום ההתמחות שלו.

זכור שכדי שהעסק שלך יצליח, אתה צריך להזנקה שלו אנשי מקצוע טובים שיחסכו ממך טעויות יקרות.


לפרטים נוספים בנושא ולקביעת פגישת ייעוץ ללא עלות וללא התחייבות, פנו אלינו בטלפון 035377088 או בווטס אפ או בהודעה