15/10/2019 מאת: ירון לוי

האימון העסקי, אשר מוכר לרוב גם בתור קואצ'ינג, הינו תהליך עבודה הכולל ליווי למנהל, בעל עסק, יזם שפותח עסק חדש או עצמאי. מדובר בשיטת עבודה וליווי שהחלה להתפתח עוד בשנות ה- 70 של המאה הקודמת ומאז היא הולכת וצוברת פופולאריות גדולה. יחד עם זאת, אנשים רבים עדיין אינם מכירים את עקרונות האימון העסקי וחשיבותו, ובסוגיות אלו נעסוק במאמר הבא.

בין אימון לייעוץ עסקי

ראשית, חשוב להבין את קווי הדמיון וההבדלים שבין אימון עסקי וייעוץ עסקי. כאשר מדברים על ייעוץ עסקי הכוונה היא לכלים מקצועיים שניתנים לבעל העסק, למשל בתחומי הפיננסיים, השיווק והמכירות, תמחור, התייעלות בהוצאות וכן הלאה, כאשר השורה התחתונה היא שיפור הרווחיות ואף להגדלת המחזור. לעומת זאת, קואצ'ר עסקי הוא בעל מקצוע המתמקד יותר בפן האישי-פסיכולוגי ומחזק היבטים כמו אסרטיביות, הצבת מטרות והשגתן, קבלת החלטות, מערכת יחסים עם העובדים, החדרה מוטיבציה יציבה לאורך זמן, התגברות על חסמים, ובכלל – הטמעה של עקרונות המחשבה העסקית.

ניתן לראות שקיימים הבדלים בין התחומים אולם הם גם משיקים ולמעשה משלימים זה את זה. לדוגמא, ייתכן מצב בו בעל העסק מחזיק בכישורים מקצועיים מצוינים אולם ברמה האישית חסרים לו כלים המאפשרים לבטא באופן אופטימאלי את הכישורים והידיעות שלו. במצב שכזה יש שים את הדגש על אימון עסקי. מאידך, ייתכן מצב בו ברמה האישית אין שום בעיה אולם ברמה המקצועית קיימת אי הבנה והתנהלות לא נכונה, וכאן יש מקום לייעוץ עסקי. בדיוק מסיבה זו יועץ עסקי העובד עם בעל העסק מבצע תחילה בדיקת עומק של העסק על כלל היבטיו, ולפי הממצאים מושם הדגש יותר על הפן האישי, העסקי או שילובים שונים של השניים. 

בכל מקרה, המטרה היא להביא להתנהלות נכונה ומקצועית יותר, המתבטאת בהגדלה של הרווחיות והתפקוד של החברה או העסק. יחד עם זאת, ראוי לציין כי בשוק פועלים לא מעט מאמנים עסקיים שאינם בעלי השכלה כלכלית נרחבת או ניסיון בעולם העסקים, ולכן אינם יכולים לתת מענה שלם. מכיוון שכך, חשוב לבחור במי שמחזיק בשני הצדדים של החבל: גם בעל השכלה כלכלית-אקדמית נרחבת, גם בעל ניסיון בניהול עסקים בשטח, וגם עם הרבה ניסיון בייעוץ ובאימון של בעלי עסקים מכל הענפים – בדגש על הענף הרלוונטי לכם.

אז מהם העקרונות של האימון העסקי?

מטרתו של האימון העסקי היא להביא להגשמה של מטרות עם חיזוק כישורים קיימים ומתן כלים חדשים, וכל זאת בזמן קצר ובאופן ממוקד. מטבע הדברים, התכנים של האימון יכולים להשתנות בהתאם למה שקורה בעסק, הצרכים והמטרות של הלקוח, וכן לפי הגישה של כל קואצ’ר. יחד עם זאת, עיקרון בסיסי הוא האמונה שלכל אדם יש את היכולת להתפתח ולגדול ולהשיג את המטרות שהגדיר בתהליך המשותף עם הקואצ’ר. אכן, מדובר בתהליך של שיתוף פעולה ועבודה בגובה העיניים המותאם אישית למתאמן ומסייע לו לקחת אחריות בדרך אל היעד.

בתהליך זה יש מספר שלבים ונושאים העשויים להופיע, ובהם הבהרה של ערכי הבסיס מבחינה אישית ומקצועית, והבנה של המכשולים והחסמים המקשים להשיג את המטרות. כמו כן אימון עסקי עוזר לחשוף את החזון והשאיפות האמיתיות של הלקוח, להגדיר את המטרות הנובעות מהם, לבנות את דרכי הפעולה וללוות את היישום שלהן. בתוך כך, דגש מיוחד מושם על המוטיבציה וההתגייסות של המתאמן למען הגשמת יעדיו, עם אמון הולך וגובר מצידו ביכולתו לעשות זאת. 

המאמן העסקי יכול להיעזר במגוון רחב של כלים מקצועיים לצורך הבנת חסמים, חיזוק חשיבה תוצאתית, הצבעה על משאבים קיימים ושימוש בהם וכדומה, ובכך לתרום לשיפור היבטים שונים כמו ניהול זמן, קשרים לקוחות וספקים, פיתוח אסטרטגיות שיווקיות, עבודת צוות ועוד. כמובן שהיבטים אלו תורמים בשורה התחתונה גם לרווחיות והצלחת העסק, וכפי שאמרנו קיים קשר הדוק לייעוץ העסקי ומטרותיו.

כאמור, ישנן שיטות וגישות שונות של קואצ’ינג עסקי, אולם המשותף לכולן הוא תהליך של העצמה אשר מביא את המתאמן מהמקום שבו הוא נמצא היום אל העתיד שאליו הוא שואף. המאמן העסקי תומך, מעודד ומחדיר מוטיבציה, ומסייע לבנות תוכנית פעולה ברורה לעתיד. הוא מסייע להכיר ולהתגבר על נקודות תורפה, להיעזר בנקודות הכוח הקיימות כדי להתקדם, לאמץ דרכי חשיבה עסקיות שאינן מונעות מרגש וציפיות לא ריאליות, לברר סדרי עדיפויות ולהרחיב את המודעות – וכל זאת כאמור בתהליך ממוקד וקצר.

לפרטים נוספים בנושא ולקביעת פגישת ייעוץ ללא עלות וללא התחייבות, פנו אלינו בטלפון 035377088 או בווטס אפ או בהודעה