10/07/2019 מאת: ירון לוי

מה זה יועץ עסקי טוב? בשאלה הזו נתקל כל בעל עסק המעוניין לשפר את הרווחיות וההתנהלות בעסק, ומבין שכדאי לו להיעזר בבעל מקצוע חיצוני. השאלה הזאת חשובה מאוד מאחר שיועץ עסקי רציני ונכון עבורך מסוגל להעביר את העסק תהליך המסייע לו מאוד, בין אם המצב הנוכחי שלך טוב או שלא, ובשלבים שונים של חיי העסק. על מנת להשיג את היעדים המבוקשים מהתהליך יש לבצעו באופן מקצועי ואיכותי, אולם כמו בכל תחום מקצועי גם היועצים העסקיים נבדלים זה מזה בפרמטרים שונים, ביכולותיהם, בכישורים, בהשכלתם ובהצלחותיהם המוכחות. על כן, אם אתה רוצה להבין מה זה יועץ עסקי טוב ועם מי כדאי לך לעבוד, רצוי שתקרא את השורות הבאות.

על קצה המזלג, יועץ עסקי הינו איש מקצוע שמספק שירותי ליווי וייעוץ הנוגעים לתכנון, ליווי וקביעת מדיניות של הפעילות העסקית בעסקים וחברות. בעיקרון עליו להחזיק בהשכלה כלכלת אקדמית מקיפה ובניסיון עשיר בייעוץ וגם בניהול עסקים בשטח. היועץ נכנס אל הקרביים של העסק ועובד ביחד איתך בשיתוף פעולה צמוד וקרוב לאורך תקופה, כאשר ייתכן שבתהליך זה תצטרך לבצע שינויים בעסק, החל בשינויים קלים ועד למשמעותיים. כאמור, יכולים להיות הבדלים ואפילו הבדלים משמעותיים בין היועצים העסקיים, כאשר יועץ עסקי טוב ונכון לעסק יכול בהחלט להביא לרווחיות גדולה יותר ולהגדלת המחזור. על כן, חשוב לבחון מספר קריטריונים מרכזיים כדי להבין אם באמת מדובר ביועץ עסקי טוב, ולהתייחס לכך ברצינות הראויה.

שאלת ההשכלה

קודם כל, יועץ עסקי טוב הוא מישהו שמבין בכלכלה, כלומר שיש לו השכלה אקדמית נרחבת בפיננסים כגון תארים בכלכלה ובמנהל עסקים. מדוע הדבר חיוני? מפני שכמעט כל נושא בו עוסק הייעוץ העסקי צופן בחובו מרכיב פיננסי. כך לדוגמא, ייתכן שבתהליך יהיה ממוקד על פנייה לספקים חדשים והקטנת תקורות, על תמחור נכון ומקצועי של מוצרים ושירותים, על מחזור וסגירה של הלוואות, שינויים בהיקפי המשרות בעסק, או שינויים בתהליכי השיווק והמכירות. לכל אלו ואחרים יש משמעותיות כספיות מהותיות וצריך להבין מה אומרים המספרים ומהם התנאים שייצרו כדאיות ורווחיות במהלכים אלו ואחרים. מעבר לכך, השורה התחתונה והמטרה המרכזית של ייעוץ עסקי היא בסופו של דבר פיננסית, כלומר הגדלה של הרווחיות וצמיחה. לכן, יועץ כלכלי טוב חייב להחזיק בהשכלה כלכלית אקדמית הולמת.

שאלת הניסיון

כאשר מדברים על ניסיון של יועץ עסקי מדברים למעשה על שני תחומים. ראשית, ליועץ טוב יהיה כמובן ניסיון בייעוץ לעסקים. אמנם גם יועץ העושה את צעדיו הראשונים יכול לסייע לעסק, אבל כמו בתחומים רבים אחרים לניסיון יש משמעות, וככל שבעל המקצוע יותר מנוסה וותיק כך כבר יצא לו לעבוד עם יותר עסקים. על כן יש לו יותר בקיאות, יכולת להתמודד עם מגוון מצבים ולתת להם פתרונות הולמים. עוד תוצאה חשובה של ותק היא שישנם יותר סיכויים שיועץ מנוסה כבר עבד עם עסקים דומים לשלך, בין אם מבחינת המצב והשלב שאתה נמצא בו, בין אם בתחום הפעילות, ובין אם היקף הפעילות. 

הנושא של ניסיון עם עסקים בתחום הפעילות שלך הוא חשוב, שכן יועץ עסקי טוב עבורך אינו בהכרח מי שטוב לעסק בתחום פעילות אחר. במילים אחרות, אם כבר יצא לו ללוות עסקים כמו שלך זוהי בהחלט נקודה משמעותית לטובתו בזכות ההיכרות המעמיקה עם השוק ועם המגבלות, האילוצים וההזדמנויות של עסקים בענף. הידע שהוא יביא עימו עשוי להתגלות כיקר ערך. מעבר לכך, יועץ עסקי טוב הוא מי שהצליח להביא עם השנים להצלחות מוכחות עבור לקוחותיו שנמצאו במצבים שונים וחתרו למטרות שונות, ובהחלט כדאי לשאול אותו על פועלו עבור לקוחותיו בעבר ומה שהשיג עבורם ואיתם.

כפי שאמרנו, שאלת הניסיון של היועץ העסקי מתחלקת לשניים, והמרכיב השני הוא ניסיון בעולם העסקים וניסיון בחיים. במילים אחרות, יועץ עסקי טוב הוא מי שמבין היטב ומקרוב מה זה לנהל עסק ולהיות איש עסקים, שכבר עבר כמה דברים בחיים ויש לו את הבשלות והבגרות הנדרשות על מנת לייעץ לכם. אדם כזה מכיר היטב את המגבלות, הלחצים והאילוצים של ניהול עסק, וביכולתו לספק תובנות והמלצות שמגיעות מהתנסות אישית נרחבת בשטח, ולא רק ממה ששמע בקורסים או קרא בספרים.

שאלת האישיות

כמו בתחומים רבים אחרים של ליווי, ישנה משמעות לא מבוטלת לאישיות ולגישה של היועץ העסקי. חשוב לזכור שבעל המקצוע צולל אל תוך העסק ומכיר את מכלול ההיבטים הגלויים והפחות גלויים שלו, וזאת על מנת שיוכל לספק תמונה מקצועית, חדשה ואובייקטיבית, וכמובן גם להביא פתרונות. עם הבן אדם הזה אתה עומד לבצע סיעור מוחות, להעלות שאלות ולקבל תשובות והמלצות, תשתף אותו בהתלבטויות ותגלה מידע על העסק שלא כולם יודעים. יתרה מכך, ייתכן שבתהליך הייעוץ תתבקש לבצע מספר שינויים בהתנהלות הנוכחית והרגילה, וכל אלו מחייבים אמון. לכן, יועץ עסקי טוב הוא מי שאתה מרגיש שאפשר לדבר איתו ולסמוך עליו. נכון שיש דברים שמתגלים רק עם הזמן כאשר אתה כבר נמצא בתהליך וקולט את המומחיות, הרצינות והרמה המקצועית, אולם יש דברים שניתן להתרשם מהם די מהר. זכור כי יועץ עסקי טוב הוא מי שמדבר איתך בגובה העיניים, קשוב וסבלני, נוקט בקו ובגישה של שיתוף פעולה איתך, ומציע את הליווי המתאים לך מבחינה משך התקופה, מספר הפגישות והמטרות שאתה מעוניין להשיג.

לפרטים נוספים בנושא ולקביעת פגישת ייעוץ ללא עלות וללא התחייבות, פנו אלינו בטלפון 035377088 או בווטס אפ או בהודעה.